Ощадливе споживання енергоресурсів
На виконання листа Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації №01-33/3409 від 10.07.2024 «Про забезпечення виконання рішень із стабілізації роботи об’єднаної енергетичної системи України» в закладах освіти проводиться інформаційно-роз’яснювальна кампанія стосовно підвищення енергоефективності, енергозбереження та ощадливого споживання енергоресурсів, у тому числі щодо стимулювання встановлення сонячних електростанцій та установок зберігання енергії населенням.
Ощадливе споживання електроенергії може істотно допомогти енергетичній галузі пройти складний період.
Через масовані російські обстріли в енергосистемі є дефіцит потужностей.
Для його часткового покриття Україна додатково залучає аварійну допомогу з енергосистем країн Європи.
На сьогодні графіки погодинних відключень діяють з 0:00 до 24:00 по всій країні. У разі зміни ситуації про це повідомлятимуть.
В Україні тримається спекотна погода, тому можливе зростання споживання електроенергії, зокрема через активне використання кондиціонерів.
Закликаємо всіх споживати електроенергію ощадливо. Це дає можливість енергетикам утримувати енергосистему більш стабільною.
Відключень не передбачено для підприємств критичної інфраструктури, а також підприємств, які імпортують понад 80 % електроенергії для своїх потреб відповідно до урядової постанови.
Нагадуємо, що головна причина обмежень електроенергії – атаки ворога на енергетичну інфраструктуру та негативні наслідки цих атак.
ОБСЯГИ ВІДКЛЮЧЕНЬ НАПРЯМУ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ТОГО, НАСКІЛЬКИ ОЩАДЛИВО ДО СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ СТАВЛЯТЬСЯ СПОЖИВАЧІ.
ЗАВДЯКИ СВІДОМОМУ ВИКОРИСТАННЮ ЕНЕРГІЇ ОБСЯГИ ЗНЕСТРУМЛЕНЬ МОЖЕ БУТИ ЗМЕНШЕНО.
Законодавчі акти:
1. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 червня 2024 р. № 510-р «Деякі заходи щодо стабілізації роботи об’єднаної енергетичної системи України»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/510-2024-%D1%80#Text
2. Лист МОН № 1/12028-24 від 05.07.24 року «Про забезпечення виконання рішень із стабілізації роботи об’єднаної енергетичної системи України»
https://osvita.ua/legislation/other/92503/
“Програма зі стимулювання використання альтернативних джерел енергії” Міністерства відновлення розвитку громад, територій та інфраструктури: https://drive.google.com/file/d/1CCXTOsjYTwBqmj577M9VhP0xq0xSCNXr/view
Основні правила ощадливого використання електроенергії (рекомендації Державної інспекції енергетичного нагляду України)
На сьогоднішній день питання впровадження енергозберігаючих практик у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності. Відтак, серед населення наразі гостро постає питання щодо енергозбереження та, відповідно, економії енергоресурсів, у тому числі споживання електроенергії. Адже це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також збереження довкілля для наших нащадків.
В Україні, як і в інших країнах, стан впровадження заходів з енергозбереження є вкрай недостатнім, а в житлово–комунальному господарстві – критичним.
Тому практичні кроки у напрямі енергозбереження скоріше є підтвердження культури та високого рівня свідомості суспільства.
У той час, коли кількість побутових електроприладів у населення невпинно збільшується питання впровадження енергозберігаючих заходів є актуальним.
Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:
1. Кондиціонер – 2,2-3,37 кВт.
2. Електрочайник – 2,2-2,4 кВт.
3. Пилосос – 2 кВт.
4. Бойлер – 1,5-2,5 кВт.
5. Масляний та повітряний обігрівачі – 1,2-2 кВт.
6. Праска – 1-2,4 кВт.
7. Пральна машина – 0,8-2,2 кВт.
8. Холодильник двокамерний – 0,30-0,90 кВт.
9. Мікрохвильова піч – 0,6-1,5 кВт.
10. Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт.
11. Телевізор – 0,08-0,14 кВт.
12. Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт.
13. Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт.
Існують декілька простих порад, слідування яким дозволить використовувати електроенергію більш ефективно і, відповідно, заощаджувати кошти. Ці правила не складні, але слід пам'ятати, що для ефективності вимагають щоденного застосування.
1. Використовуйте енергоефективну побутову техніку:
– побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G;
– клас «А ++» – найбільш енергоощадний;
– «А +», «А», «В», «С», «D», «G» – менш енергоощадні;
– придбавши побутову техніку класу «А» або «А+», на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу «В».
2. Економія на освітленні:
– встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи, ви зменшите споживання електричної енергії. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше;
– встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії;
– для загального освітлення можна використовувати нейтральні білі лампи з колірною температурою 3000-4000К. Для місцевого освітлення слід підбирати лампи виходячи з функціональності: якщо це атмосферний освітлення, то для створення затишку використовують лампи теплого світла (2500-3000К). Для освітлення робочої зони кухні рекомендується використовувати лампи нейтрального білого світла (3500-4500К). Такі лампи більш яскраві і мінімально спотворюють кольори. В обідній зоні краще розміщувати світильники з лампами теплого світла (до 3000К). Це зробить приміщення більш затишним. У ванній кімнаті також рекомендується використовувати освітлення двох видів: для підсвічування дзеркал – 3000-4500К, а загальне освітлення – до 3000К.
3. Правильно експлуатуйте холодильник:
– не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;
– не встановлюйте холодильник там, де є пряме сонячне проміння;
– не ставьте в холодильник гарячу їжу;
– дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (у приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії).
4. Використовуйте пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження.
При неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.
6. Правильно експлуатуйте електроплиту:
– використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити (заощадиться 5-10 % електроенергії);
– врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.
7. Вимикайте електроприлади, якими не користуєтесь:
– вимикайте світло, коли виходите з приміщення;
– не залишайте електроприлади «в режимі сну».
Наприклад, телевізори в режимі очікування споживають близько 1·кВт год. на місяць, музичні центри – в середньому 1 кВт год., DVD-плеєри – 0,5 кВт год., а комп’ютери – 3,6 кВт год.
Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування («режим сну») може досягати 350-400 кВт год. на рік.
8. Правильно експлуатуйте кондиціонер.
Вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях.
9. Правильно експлуатуйте електрочайник:
– кип`ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент;
– своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло.
10. Вимикайте електричний бойлер:
– вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;
– бойлер у режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води;
– правильно розрахуйте, скільки гарячої води вам необхідно для власних потреб, і в залежності від цього, вибирайте об’єм та потужність електричного бойлера.
11. Правильно обладнуйте помешкання освітлювальними приладами:
– використовуйте в «робочих зонах» помешкання точкові світильники, замість підвісних та настінних;
– точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника.
Цікаві факти:
Для того, щоб 12 годин щодня протягом року горіла одна лампа потужністю 100 Вт, необхідно спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО 2 .
Закриваючи на ніч вікна шторами, можна зменшити втрати тепла через вікна.
Зниження рівня споживання гарячої води на 50 літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.
Якісна теплоізоляція в будівництві – це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70% від загальної потреби в теплі.
Економити електроенергію можна за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена – лише 15%, а чорна – лише 9%.
Кран, що протікає, призводить до витрат 7000 літрів води на рік (за умови, що вона капає повільно).
Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії. Адже розумне і дбайливе користування електроенергією дозволяє без додаткових витрат отримувати у 2-3 рази більше користі від власних електроприладів, знизити невиправдані витрати та водночас зменшити оплату за спожиту електроенергію.
Основні правила ощадливого використання електроенергії
1. Вимикайте світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті.
2. Використовуйте енергоефективні лампочки. Варто встановити світлодіодні (LED) енергозберігаючі лампочки, які не містять шкідливих речовин.
3. Датчики руху – можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна.
У багатоквартирних будинках їх варто встановити у коридорах, під’їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку – біля дверей та на подвір’ї.
4. Енергозберігаючі побутові прилади мають маркування «А» чи «А+».
Холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки «В».
5. Режим очікування для комп’ютера доречний, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч.
6. Слід вимикати пристрої, якими ніхто не користується. А ще краще — вимикати взагалі штекер з розетки. Можна також встановити автоматичні вимикачі.
7. Не варто залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.
8. Холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожуйте ці прилади. Треба стежити за тим, щоб дверцята були щільно закритими.
9. Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла.
Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.
10. Прості побутові речі часто економлять значну кількість газу та електроенергії.
Наприклад, холодильник повинен розташовуватися подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів, а сучасні пристрої для приготування їжі, наприклад, мультиварки, дають змогу готувати 2-3 страви одночасно, що зберігає як газ, так і електроенергію.
11. Використовуйте мікрохвильові печі та індукційні плити – вони працюють швидко та економічно.
Споживайте електроенергію розумно!