Про день пам’яток історії та Культури України


Культурна спадщина – це важлива складова історичної пам’яті будь-якої нації та народу.

18 квітня, згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО (липень 1983 року), з ініціативи Міжнародної ради з питань охорони пам’яток та визначних місць відзначається Міжнародний день пам’яток і визначних місць.

Не є винятком і наша держава. День пам’яток історії та культури України встановлений указом Президента в 1999 році. Це щорічна подія, мета якої полягає в підвищенні обізнаності всього світу про різноманіття культурної спадщини України, її вразливість, необхідність ефективних зусиль для її збереження.

З початком широкомасштабної військової агресії рф проти України майже щодня ворог нещадно руйнує культурну спадщину нашої країни. Станом на 25 березня 2025 року, згідно з даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, загальне число пошкоджених пам’яток культурної спадщини в Україні становить 1419 об’єктів. У Харківській області через військову агресію росії постраждали 329 пам’яток культури. Це найбільша кількість серед усіх 18 областей України, де зафіксовані збитки. На другому місці цього сумного рейтингу Херсонська область – 279 об’єкти, на третьому – Донецька (169 пам’яток). У міністерстві додали, що на початок квітня 2025 року майже вся територія Луганської та значні частини територій Запорізької, Донецької і Херсонської областей досі тимчасово захоплені військами рф. Це унеможливлює обрахунок точної кількості пошкоджених пам’яток культурної спадщини.

Серед постраждалих об’єктів Харківщини, зокрема, такі пам’ятки культурної спадщини:
• меморіальний комплекс «Дробицький яр», Українсько-Польський меморіал;
• понад 20 історичних будівель, серед яких житловий будинок «Слово», Бібліотека ім. Короленка – одне з найстаріших книгосховищ України, Харківський художній музей, будівля Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості», два театри, зокрема Харківський національний академічний театр опери та балету, частково зруйновано 7 під’їзд Держпрому;
• залишки Ізюмської фортеці, збудованої в 1681 році;
• меморіальний комплекс на честь загиблих воїнів-визволителів у м. Ізюм на горі Крем’янець;
• Музей Григорія Сковороди та Куп’янський краєзнавчий музей.

Не залишає байдужими доля культурної спадщини і юних дослідників.

На секції «Історичне краєзнавство» під час ІХ Обласної учнівської науково-практичної конференції Харківського територіального відділення Малої академії наук України вихованець гуртка «Наукові дослідження в галузі географії» (керівник Панкратьєва В.В.) Фігура Ярослав ознайомив учасників із доповіддю «Обстеження теперішнього стану об’єктів архітектурної спадщини, що розташовані на вулиці Мироносицькій м. Харкова».

Хаменушко Данило, учень 9 класу Комунального закладу «Харківський ліцей № 162 Харківської міської ради» (учитель Лаптєва Т.Ю.) на ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (секція «Історичне краєзнавство») посів ІІІ місце з роботою «Порушення російською федерацією законодавства щодо охорони культурної спадщини: на прикладі Залопані – історичного району Харкова».

У гуртках «Юні археологи» (керівник Руснак В.В.), «Історія (методологічні основи)» (керівник Шишкіна Є.К.) та «Історія міжнародних відносин» (керівник Ченчик Д.В.) відділення історії пройшли тематичні заняття, присвячені Міжнародному дню пам’яток і визначних місць та Дню пам’яток історії та культури України.

Бережімо нашу історичну й культурну спадщину!